گپ و گفت خودمونی با یکی از قبول شده های شهریور 1401


- سلام میشه خودتون رو برای دنبال کننده های ما معرفی کنید؟

+ سلام نگین بختور هستم فارغ التحصیل رشته معماری مقطع کارشناسی از ارومیه


- خب خداروشکر شما جزو قبول شده های آزمون شهریور 1401 هستین. کدوم صلاحیت ها رو قبول شدین؟

+ من هر سه صلاحیت نظارت و اجرا و طراحی رو شرکت کرده بودم، نظارت و اجرا رو که خداروشکر قبول شدم، طراحی هم بنظرم خوب کشیدم و منتظر نتایج داوری هستم.


- بسیار عالی، با چه درصد هایی به قبولی رسیدین؟

- نظارت 60% و اجرا 57% . اجرا یکم پیچیده تر بود نسبت به نظارت.

- میشه کمی در مورد آزمون های ورود به حرفه در حیطه رشته خودتون صحبت کنید و هدف از این آزمون هارو برای خواننده ها توضیح بدید؟

+ بله حتما، این آزمون ها در رشته معماری به سه بخش تقسیم میشه (اجرا-نظارت-طراحی) که جواب سوالتون رو با توضیح در مورد صلاحیت های نظارت و اجرا میدم. چون احتمالا بیشتر دنبال کننده های شما پیگیر اخذ نظارت و اجرا هستن. این دو آزمون به صورت تستی شامل 60 سوال و 150 دقیقه زمانه، یعنی میانگین برای هر سوال 2.5 دقیقه زمان داریم. آزمون به صورت کتاب باز هستش و این یعنی حتی میتونید جزوه و دست نوشته های دلخواهتون رو ببرید سر جلسه. در این آزمون ها با گرفتن حداقل نصف نمره کامل قبول محسوب میشید یعنی حداقل نمره 50 از 100 و میتونید پروانه اشتغال اون تخصص رو بگیرید و عضو رسمی نظام مهندسی شهرتون بشید.


- خانم مهندس بنظرتون آزمون شهریور چطور بود؟ از نظر سختی و آسونی؟

+ آزمون شهریور بنظرم سطح متوسط رو به بالا داشت. ولی خب سوالات راحتم داشت؛ چون من زیاد تمرین کرده بودم و تست زیاد زده بودم راحت میتونستم تشخیص بدم که کدوم سوال سخته کدوم آسون. حدود 20 تا 25 تستِ تقریباً راحت داشت، حدود 15 تا 20 تستِ متوسط، حدود 10 تا 15 تستِ سخت. در کل خوب بود.


- فرمودین که تمرین زیاد داشتید و تست زیادی زدین. میشه در این رابطه توضیح بدین که از چه مجموعه ای استفاده کردین؟

+ بله من تست زیاد کار کردم. تو دوره کوچ مهندس وهاب شرکت کرده بودم. تو این دوره تست های خیلی زیادی ارائه شده بود که به من کمک کرد نسبت به مباحث و ریزِ جزئیات اونا تسلط خیلی خوبی پیدا کنم.


- یعنی تنها عامل قبولی شما زیاد کار کردنِ تست بوده؟

+ نمیشه گفت تنها عامل قبولی، چون نهایتا تلاش خود فرد هستش که باعث کسب نتیجه مطلوب میشه. اما راهنمایی خوب، استفاده از ابزار مناسب و قرار گرفتن تو مسیر درست هم خیلی مهمه که من به کمک گروه آموزشی مهندس وهاب تو مسیر درست قرار گرفتم، تلاش شبانه روزی کردم و نهایتاً به نتیجه دلخواهم رسیدم. بنظر من تست کار کردن مسیر درست برای قبولی تو آزمون های نظام مهندسیه.


به خودم قول دادم دوره بعدی هر طوری هست قبول شم...


- تست هایی که کار میکردین چه خصوصیاتی داشت؟ یعنی میخوام بگم که این همه موسسه، چرا گروه آموزشی مهندس وهاب رو انتخاب کردین؟

+ اینجا مجبورم یکم توضیح طولانی بدم. خب من بار دومم بود تو آزمون شرکت میکردم. سال اول زیاد با جو آزمون و سوالات آشنا نبودم و با راهنمایی غیر حرفه ای و غلط بعضی از دوستان و همکاران فقط کتاب هارو خوندم و سعی بر حفظشون داشتم و زیاد به مفاهیم دقت نمیکردم و اصلا تست نمیزدم. در واقع برای رفع تکلیف مطالعه میکردم. تا اینکه ماه آخر مونده به آزمون، تصادفی با پیج مهندس وهاب آشنا شدم و با استوری ها و راهنمایی های رایگانی که تو پیجشون بود کمی با موضوعات مهم و هدف سوالات آشنا شدم، ولی چون وقت زیادی برای مطالعه نداشتم و شاغل هم بودم روی بعضی از مباحث تونستم این تکنیک هارو اجرا کنم و 30 سوال زدم که متاسفانه با سه غلط و درصد 44، قبول نشدم. اما به خودم قول دادم دوره بعدی هر طوری هست قبول شم. با توجه به راهنمایی های رایگان مهندس وهاب تو پیج اینستا و دیدن کارنامه های قبولی همون دوره که استوری کرده بودن، احساس کردم که میتونم با کمک ایشون به قبولی برسم. اون موقع دوره ای برای برگزاری نداشتن و فقط تمام راهنمایی هاشون رایگان و داخل پیج بود. اما بعد یه مدت شروع کردن به تبلیغ دوره ای که اسمش کوچ بود و تست محور. با توجه به شناختی که پیدا کرده بودم، رفتم و دوره کوچ رو ثبتنام کردم و طبق روشی که مهندس وهاب یاد داده بود، مطالعه و تست زنی رو شروع کردم.


- بسیار هم عالی، ولی جواب سوال منو ندادین خانم مهندس. چرا این تیم آموزشی؟

+ واقعیت اولش ریسک بود. ولی وقتی برنامه ریزی و روش آمادگی برای این آزمون رو مهندس توضیح دادن، برنامه های دوره رو گفتن و داخلش قرار گرفتم، فهمیدم با این روش به قبولی میرسم و خداروشکر که حاصل هم شد.

فکر کنم تو دوره کوچ 40 تا کارنامه گرفتم...


- میشه در مورد دوره کوچ برای دنبال کننده هامون بیشتر توضیح بدید؟

بله. گروه آموزشی مهندس وهاب یک طرح جدید ابدا کرده بودند به اسم کوچ تا قبولی نظارت و اجرا به این صورت که طبق اصولی که خودشون میدونستن، ترتیب مطالعه مباحث رو بصورت برنامه ریزی شده به ما دادن که به جز گفته بود هر روزی قراره چیکار کنیم، 27 اسفند، مبحث 7، قسمت اول، صفحه 1 تا 50. این برنامه روز اولم بود. بعد، یه ویس توضیحات ارسال میکردن که مربوط به برنامه همون روز بود. تو این ویس میگفتن که از این قسمت مورد مطالعه، چندتا سوال طرح میشه، اهمیتش چقدره، کجاهاش مهم و مستعد طرح سواله و... . بعد از ویس، تست های اون قسمت در اختیارمون قرار میگرفت که همگی تألیفی بودن و به شکلی وارد جزئیات مطالب میشدن که باعث میشد کامل تو ذهن بشینه اون مطلب. بعد از اتمام قسمت های مطالعاتی هر مبحث، وارد حل تمرین میشدیم. این تمرین ها از سوالات سال های گذشته بود، و بدون جواب که کمک میکرد خودمونو یه محک بزنیم. جالبه که همینجا پرونده اون مبحث تموم نمیشد، بعد از اتمام تمرین و ارسال پاسخنامه خودمون، جواب تمرینا که میومد، تازه مجوز شرکت در آزمون پایان اون مبحث صادر میشد. یه آزمون آنلاین تایمر دار و تک مبحث. بعد از اتمام آزمون هم کارنامه برامون صادر میشد که میتونستیم عملکردمون رو کامل بسنجیم؛ اینکه چندتا تست زدیم، چندتا درست، چندتا غلط و نمرمون چند شده. فکر کنم حدود 40 تا کارنامه گرفتم تو این دوره. قسمت خوب دوره اینجاست که هر سه چهارتا مبحث که به این شکل جلو میرفتیم یه آزمون میان دوره ای برگزار میشد تا مباحثی که از روشون رد شدیم از خاطرمون نرفته باشه و یه مرور خوبی باشه برامون. در نهایت هم نزدیک به آزمون اصلی چند دوره آزمون جامع با سطح استاندارد و حتی بالاتر از آزمون اصلی برگذار شد، بطوری که من سر جلسه آزمون، هم بیشتر سوالات برام آشنا بود، هم احساس میکردم چقدر راحتن برام. تو کل این مدت هم که مهندس وهاب و پشتیبان گروه معمار خانم مهندس پیرزاده حواسشون به ما بود و هر کجا که برامون سوالی پیش میومد یا مشکلی داشتیم برامون برطرف میکردن؛ چه از متن مباحث، چه سوالات، همیشه حاضر بودن.

دور اولم حدود یک ساعت و نیم طول کشید...

- ممکنه کمی هم در مورد جو و شرایط آزمون توضیح بدید؟

آزمون برای اولین بار سالی که من شرکت کردم به صورت دو روز جدا برگزار شد که قبلا در یک روز صبح و بعد از ظهر بود. سال 1400 دو روز متوالی آزمون های اجرا و نظارت به ترتیب برگزار شدن و طرف صبح بودن. من سال اول همونطور که گفتم زیاد با جو و شرایط اشنا نبودم ولی سال دوم کتاب هام رو صحیح چیدم و به استرسم غلبه کردم و بعد از پخش شدن برگه ها سوالات رو با روش درست شروع به زدن کردم. با کنترل زمان پیش میرفتم و اصلا وقت کم نیاوردم و تونستم بیشتر از 35 سوال رو در دور اول به راحتی بزنم و همین باعث آرامشم شد و دوباره برگشتم تا برای سوال هایی که نزده بودم وقت بزارم. دور اولم حدود یک ساعت و نیم طول کشید.


- برای داوطلبین این دوره چه پیشنهادی دارید؟

اکثر گفتنی هارو گفتم ولی چندتا نکته ساده هم یادآور بشم. سوالات رو از سوالی که راحت تره شروع کنن و اگر سوالی سخت بود استرس نگیرن نفس عمیق بکشن و ادامه بدن. کتاب هاشون رو به صورت پراکنده قرار ندن و هر کدوم رو بعد از برداشتن سره جاش بزارن تا گیج نشن میتونن کتاب هارو داخل یک جعبه بزارن یا اگه راحتن جلوشون بچینن توی پیج های زیادی نمونه چینش کتاب هست. زمان رو کنترل کنن و برای سوالاتی حس میکنن بلدن ولی حل نمیشه یا پیدا نمیشه بیشتر از پنج دقیقه وقت نزارن و اجازه بدن بمونه برای دور دوم و در پنج دقیقه آخر جواب هارو با پاسخنامه کنترل کنن و حتما همراهشون مواد قندی و آب باشه.


- خیلی ممنون از وقتی که در اختیارمون گذاشتین. به امید موفقیت های بیشترتون.

+ متشکرم. همچنین.